Partnerstwa samorządów Dolnego Śląska i Saksonii –stan obecny, perspektywy i rekomendacje

Partnerstwa samorządów Dolnego Śląska i Saksonii –stan obecny, perspektywy i rekomendacje

Partnerstwa samorządów Dolnego Śląska i Saksonii –stan obecny, perspektywy i rekomendacje

„Po przemianach ustrojowych ludzie z obu stron byłej żelaznej kurtyny spragnieni byli wymiany począwszy od kulturowej, poprzez samorządową, a na zwykłej międzyludzkiej skończywszy. W Świdnicy w nowych czasach powstało również wtedy Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast. Biberach już takie stowarzyszenie miało. Nastąpiła era niezwykle owocnej współpracy” – tak źródła współpracy zagranicznej podejmowanej na początku lat 90-tych przez nowe, demokratycznie wybrane samorządy w Polsce sugestywnie opisuje Grzegorz Szwegler, pracownik Urzędu Miejskiego Świdnicy.

Dolny Śląsk i Saksonia są bezpośrednimi sąsiadami i od 30 lat aktywnie kształtują współpracę na różnych poziomach i w różnych dziedzinach. Partnerstwo samorządów lokalnych jest jedną z nich. Jak wygląda współpraca samorządów, co z niej wynika i co można zrobić by współpraca się rozwijała? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi poprzez realizację wspólnego projektu: 30 lat partnerstwa Dolnego Śląska i Saksonii – współpraca samorządów stan obecny, perspektywy i rekomendacje. Projekt jest próbą wykorzystania zastoju we współpracy zagranicznej spowodowanej pandemią do głębszej refleksji nad stanem i perspektywami współpracy oraz przygotowaniem działań, które będzie można podjąć po zakończeniu pandemii i powrocie do normalnego funkcjonowania współpracy zagranicznej.


Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska we Wrocławiu oraz Bildungswerk für Kommunalpolitik Sachsen w Hoyerswerdzie (Ośrodek Kształcenia Samorządowego Saksonii) i jest realizowany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ramach projektu przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2021 roku ankietę online wśród samorządów wszystkich szczebli na Dolnym Śląsku i Saksonii. Ankieta dotyczyła wszystkich partnerstw polsko-niemieckich samorządów, nie tylko dolnośląsko-saksońskich. Ankiety wypełniło 70 przedstawicieli samorządów z Dolnego Śląska oraz 36 z Saksonii. W ankietach wskazano typ jednostek administracyjnych (gminy, powiaty, województwo) i ich nazwy, zaś funkcje i nazwiska wypełniających ankietę pozostały anonimowe. Ankieta zawierała 14 pytań na temat partnerstw z samorządami w kraju sąsiednim. Pytania dotyczyły tego jak długo partnerstwa te funkcjonują, jakich tematów dotyczą, jakie są plany rozwoju partnerstwa, kto jest zaangażowany we wspólne działania, jak jest finansowana współpraca, jakiego wsparcia samorządy oczekiwałyby od władz regionalnych i centralnych. Celem projektu jest na podstawie ankiet wyciągnięcie wniosków dotyczących współpracy oraz wypracowanie konkretnych rekomendacji działań, służących wspieraniu rozwoju współpracy.

RAPORT DO PORBARNIA W WERSJI PDF (PL) lub W WERSJI DE