POŻEGNALIŚMY DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO EUROPA CHOR AKADEMIE PROF. JOSHARDA DAUSA

POŻEGNALIŚMY DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO EUROPA CHOR AKADEMIE PROF. JOSHARDA DAUSA

POŻEGNALIŚMY DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO EUROPA CHOR AKADEMIE PROF. JOSHARDA DAUSA

W ostatnim czasie pożegnaliśmy profesora Josharda Dausa, założyciela i dyrektora artystycznego Europa Chor Akademie, który przez cztery lata inspirował nas i wzbogacał naszą pracę. Wiadomość o jego śmierci nas zasmuca, jednak cały czas mamy w pamięci mnóstwo spotkań, rozmów i wspólnych doświadczeń, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Od listopada 2017 roku Joshard Daus wraz z młodymi śpiewaczkami i śpiewakami z całej Europy był stałym gościem w „Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Meetingpoint Music Messiaen”. To właśnie tu, w Miejscu Pamięci byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A,  Europa Chor Akademie regularnie odbywa swoje próby – obecnie na tyle, na ile pozwala na to sytuacja epidemiczna. Opracowane w tym miejscu utwory wykonywane są w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Filharmonia nad Łabą w Hamburgu.

Profesor Daus poznał Europamiasto Görlitz-Zgorzelec dzięki byłemu prezesowi Fundacji Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Ulfowi Großmannowi (1957-2020). To on pokazał muzykowi miasto, zwracając szczególną uwagę na transgraniczny projekt upamiętniający Miejsce Pamięci Stalag VIII A. Joshard Daus natychmiast zrozumiał ideę, która stała się bodźcem do powołania do życia stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen i sam szybko przekuł ją w czyn: w tym miejscu, które historycznie było symbolem wrogości i podziału, młodzi ludzie powinni spotykać się i wspólnie muzykować, ponieważ muzyka łączy ludzi ponad wszelkimi granicami.

To właśnie dzięki niemu ważni artyści i intelektualiści, tacy jak dyrygent Sylvain Cambreling i dyrektor artystyczny Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej Daniel Kühnel, nawiązali bliskie więzi z Europamiastem Görlitz-Zgorzelec oraz stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen.

Więcej informacji na stronie ECA – http://www.europachorakademie.de/

źr. Meetingpoint Music Messiaen e.V