Rusza kwerenda cmentarza jenieckiego byłego Stalagu VIII A!
Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura po raz pierwszy będzie realizowała zadanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” – edycja 2023.
Głównym celem projektu jest przywrócenie pamięci o ofiarach Stalagu VIII A w dawnym Görlitz-Ost, obecnie – Zgorzelcu, którzy zostali pochowani w masowych grobach na cmentarzu znajdującym się obok byłego obozu.
Byli to jeńcy różnych narodowości, którzy zostali wcieleni do Armii Czerwonej. Wśród nich znaleźli się także Polacy z terenów wschodnich II Rzeczypospolitej zajętych przez Związek Sowiecki po 17 września 1939.
Wszystkie działania przewidziane wnioskiem będą obejmowały poszukiwania informacji o tożsamości pochowanych na cmentarzu jeńców w archiwach na terenie Polski i Europy.
Prace nad utworzeniem archiwum dotyczącego jeńców obozu mają wysoki priorytet w dalszych planach Fundacji. W związku z tym przeprowadzenie kwerendy dotyczącej jeńców, którzy pochowani zostali w zbiorowych mogiłach ma poważne znaczenie dla pracy badawczej nad historią tego obozu. Uzyskanie danych dotyczących zmarłych jeńców pozwoli na analizę wielu aspektów dotyczących działań wojennych, a mianowicie skąd pochodzili, w wyniku jakich działań frontowych znaleźli się w niewoli, skąd byli przywożeni do tego obozu, do jakich jednostek i formacji należeli. Ustalenie tych danych pozwoli na poszerzenie wiedzy o niemieckich obozach jenieckich w okresie II wojny światowej.
Nazwa zadania: Kwerenda cmentarza jenieckiego Stalagu VIII A Görlitz
Wartość dofinansowania z MKiDN – 20.000,00 złotych
Całkowity koszt zadania – 26 665,00 złotych
Okres realizacji zadania – 1.04 – 31.12.2023 r.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.