Konferencja „Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane?”.

Konferencja „Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane?”.

Konferencja „Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane?”.

15 listopada br. odbyła się przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach pod kierownictwem dyrektor muzeum, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, III ogólnopolska konferencja naukowa „Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane?”.

W konferencji wzięli udział eksperci z całej Polski odpowiedzialni za miejsca pamięci i muzea po byłych obozach jenieckich. Przedstawiono stan prac nad utrwalaniem pamięci, tworzeniem muzeów, a także poinformowano o pracach renowacyjnych dot. infrastruktury obozowej po byłych obozach jenieckich znajdujących się w różnych częściach kraju.

Były Stalag VIIIA znajdujący się w czasie wojny na terenie Görlitz, a po zmianie granic w Zgorzelcu, jego historię i stan prac nad jego upamiętnieniem zaprezentowała podczas konferencji prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura, Kinga Hartmann-Wóycicka.

Uczestnicy konferencji podjęli wspólnie decyzję o utworzeniu systemu sieci łączącej miejsca byłych obozów jenieckich. Decyzja ta jest naszym zdaniem niezwykle ważna dla procesu upamiętnienia tych miejsc i zmiany nastawienia wielu środowisk odnośnie do tych miejsc. Opowieści o milionach jeńców II wojny światowej, żołnierzach wszystkich armii w niej uczestniczących należy się odpowiednie miejsce w narracji o tej strasznej wojnie.

Czekamy więc na dalsze kroki i decyzje, jak również na kontakt z innymi ośrodkami w kraju.

Dziękujemy dyrekcji Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach za włączenie nas do krajowej dyskusji i wymiany doświadczeń.

PROGRAM KONFERENCJI:

Zapis konferencji dostępny jest na fanpage’u Centralnego Muzeum Jeńcow Wojennych w Łambinowicach-Opolu: https://www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole/videos/400072148485642