Radzimy sobie

Radzimy sobie

Radzimy sobie

Utrzymanie Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura to trudne wyzwanie dla Fundacji. Centrum mieści się w pięknym nowoczesnym budynku o powierzchni 940 metrów kwadratowych, które należy utrzymać w porządku. Budynek wyposażony jest w nowoczesny sprzęt, m.in. aparaturę do tłumaczeń, kabiny dla tłumaczy, ekran filmowy, sprzęt do wyświetlania filmów, itd. Centrum posiada osobne pomieszczenie na archiwum oraz powierzchnie wystawowe, ale przede wszystkim przestrzeń, którą można wykorzystywać jako salę koncertową bądź aulę podczas konferencji i ważnych spotkań z udziałem publiczności.

Budynek znajduje się na działce należącej do Gminy Zgorzelec, która została udostępniona Fundacji w celu realizacji jej działalności statutowej, czyli przede wszystkim pielęgnowania pamięci o byłym obozie Stalag VIIIA.

Fundacja jest natomiast właścicielem dwóch działek, o powierzchni ok. 3 ha. Wymienione trzy działki stanowią północną część byłego obozu, w której przetrzymywani byli żołnierze Armii Czerwonej i Włosi. O warunkach ich obozowego bytu i o tym, jak byli traktowani piszemy w innym miejscu

Na terenie, którym opiekuje się Fundacja, stoi wzniesiony w 1976 roku pomnik poświęcony jeńcom stalagu. Przed pomnikiem znajduje się duży skwer (p. zdjęcie), którym również opiekuje się Fundacja. Fundacja stara się także o utrzymanie w porządku cmentarza, na którym znajdują się zbiorowe mogiły tysięcy jeńców radzieckich.

Jak więc widać, jest to ogrom pracy i duża odpowiedzialność. I tu trzeba napisać o zespole, który dba o Centrum, odpowiada za wszystko, co się w nim dzieje, opracowuje i koordynuje projekty, etc. Ze względu na bardzo ograniczone możliwości finansowe Fundacja dysponuje tylko jednym niepełnym etatem dla sekretariatu. Pozostali współpracownicy Centrum mają umowy na określone działania, jak np. prowadzenie księgowości, pomocjęzykowa przy prowadzeniu korespondencji i realizacji projektów. Są również osoby wspierające pracę w Centrum nieodpłatnie. Na więcej etatów nie ma w tej chwili środków, które notabene zostały poważnie uszczuplone już w roku 2020, a w 2021 osiągnęły stan krytyczny.

Głównym powodem jest pandemia, która uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Drugi powód to trudności wynikające z faktu, że umowa pomiędzy Fundacją a zgorzeleckimi samorządami wygasła w 2020 r. Nowa zaś, na kolejne pięć lat, nie została jeszcze sfinalizowana.,

Dziękuję więc tym, którzy pomimo wszystkich trudności udzielili nam wsparcia w roku 2021, czyli Gminie Zgorzelec, Zgorzeleckiemu Starostwu oraz saksońskiemu stowarzyszeniu Meetingpoint Music Messiaen, które wspiera Centrum finansowo od 2017 r., aplikując o środki na ten cel w saksońskim Ministerstwie Nauki, Kultury i Turystyki w Dreźnie. W ostatnich miesiącach Centrum zostało wyposażone przez MMM w profesjonalny sprzęt służący do obsługi cateringowej. W kolejnych dniach będziemy wprowadzać usprawnienia techniczne (m.in. nastąpi wymiana lamp zewnętrznych), które pozwolą nam na jeszcze oszczędniejsze gospodarowanie środkami. To działanie możliwe jest dzięki wsparciu Fundacji środkami z tarczy antykryzysowej, które otrzymało stowarzyszenie MMM w Görlitz. Dziękujemy więc za to, że polska Fundacja mogła z tego dofinansowania skorzystać.

A na zakończenie jeszcze jedna informacja i podziękowanie. W ostatnich dniach odbyły się w Centrum wielkie porządki. Firmę sprzątającą sfinansowało również stowarzyszenie MMM, a dzisiaj cały zespól z Görlitz prowadził prace porządkowe na cmentarzu i przed pomnikiem. Przygotowujemy się bowiem do uroczystych obchodów zakończenia II wojny światowej.