RAZEM Z UKRAINĄ

RAZEM Z UKRAINĄ

RAZEM Z UKRAINĄ

Od 6 dni trwa w Ukrainie wojna obronna. Ukraina została zaatakowana przez Rosję z lądu, powietrza i morza.

Giną osoby cywilne, rosyjskie rakiety i bomby dokonują potwornych zniszczeń. Bombardowane są nie tylko obiekty wojskowe, ale również szpitale, szkoły i budynki administracji publicznej. Ludność kryje się w schronach, w dużych miastach urządzono w stacjach metra schronienie dla ludności cywilnej.

Stalag VIIIA to miejsce, w którym II wojna światowa i jej skutki stanowią treść pracy Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA i stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen e.V. z Görlitz.

Obydwie instytucje od kilku lat pracują wspólnie nad pamięcią o tym miejscu. Stowarzyszenie MMM od kilkunastu lat organizuje każdego roku letnią wymianę międzynarodową „Worcation” dla młodzieży z krajów, z których pochodzili jeńcy tego obozu. Od kilku lat w obozie brali udział młodzi ludzie z Ukrainy. Jedną z uczestniczek była Maryana.

Od dwóch dni Maryana i jej rodzina znajdują się w Zgorzelcu. Udało im się opuścić Ukrainę. Zostali przyjęci w Zgorzelcu przez polską rodzinę. Maryana już następnego dnia po przyjeździe nawiązała kontakt z Fundacją i MMM.

Zespól MMM sprawdza teraz możliwości, w jaki sposób można włączyć Mariannę do prac stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że następne dni przyniosą odpowiedzi na wiele pytań i Maryana stanie się jedną z tych osób, które śmiało przechodzą przez mosty między Zgorzelcem a Görlitz.

Jak można pomóc Ukrainie?Link: https://how-to-help-ukraine-now.super.site