30 rocznica powstania Trójkąta Weimarskiego: pokaz filmu dokumentalnego „Olivier Messiaen: Kwartet na koniec czasu”

30 rocznica powstania Trójkąta Weimarskiego: pokaz filmu dokumentalnego „Olivier Messiaen: Kwartet na koniec czasu”

30 rocznica powstania Trójkąta Weimarskiego: pokaz filmu dokumentalnego „Olivier Messiaen: Kwartet na koniec czasu”

25 sierpnia 2021 r. na zaproszenie ambasadorów Francji i Niemiec korpus dyplomatyczny, a także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gminy Zgorzelec, województwa dolnośląskiego oraz instytucji kultury takich jak Teatr Narodowy/Opera czy Zamek Królewski w Warszawie mogli uczestniczyć w pokazie filmu dokumentalnego „Olivier Messiaen: Kwartet na koniec czasu” w Ambasadzie Francji w Warszawie, w przeddzień 30. rocznicy powstania Trójkąta Weimarskiego.

Aby uczcić tę rocznicę i przypomnieć o wspólnym dziedzictwie kulturowym i historycznym, ambasadorowie wybrali film dokumentalny ARTE o Kwartecie Oliviera Messiaena, jako symbol pokoju i pojednania. Utwór ten, skomponowany przez Oliviera Messiaena podczas pobytu w Stalagu VIII A w Görlitz (Zgorzelec), został wykonany po raz pierwszy 80 lat temu, 15 stycznia 1941 roku.

Kinga Hartmann, prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu, oraz dr Jerzy Stankiewicz, wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich – Sekcja Krakowska, w swoich wystąpieniach przypomnieli, że „celem pracy nad pamięcią jest przekształcenie dawnej wrogości w pojednanie”.

W swoim przemówieniu ambasador Francji Frédéric Billet złożył hołd ministrom spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji: Hansowi-Dietrichowi Genscherowi, Krzysztofowi Skubiszewskiemu i Rolandowi Dumasowi, którzy 28 sierpnia 1991 r. założyli Trójkąt Weimarski, „format kluczpwy dla europejskiej współpracy politycznej”.

Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven podkreślił, że Trójkąt Weimarski to „30 lat niepodzielonej Europy, 30 lat zbliżenia między sąsiadami, 30 lat pojednania państw i narodów”. Przywołał również wspólną deklarację ministrów Genschera, Skubiszewskiego i Dumasa w sprawie różnorodności kulturowej Europy i kreatywności jej narodów, które stanowią nasze najcenniejsze dziedzictwo.

Przemówienie Ambasadora Francji w Warszawie
Przemówienie Ambasadora Niemiec
Przemówienie Pana Jerzego Stankiewcza
Przemówienie Pani Kingi Hartmann-Wóycickiej

Przydatne linki :

Dział „Trójkąt Weimarski” (zdjęcia, traktaty itp.) Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych: https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/dossiers-pays/pologne/triangle-de-weimar/
Prezentacja filmu dokumentalnego ARTE o Olivierze Messiaenie: : https://www.arte.tv/fr/videos/099440-000-A/olivier-messiaen-quatuor-pour-la-fin-du-temps/
Strona Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu: https://fpek.pl/

źr. Ambasada Francji w Warszawie