Nieinwazyjne badania archeologiczne

Nieinwazyjne badania archeologiczne

Nieinwazyjne badania archeologiczne

W ramach projektu pn.: „Poznać i zrozumieć. Pamięć w imię przyszłości. Rozwój sieci edukacyjnych i społeczeństwa obywatelskiego w polsko-saksońskim regionie przygranicznym ” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020, przeprowadzone zostały na terenie byłego obozu jenieckiego, Stalag VIIIA, nieinwazyjne badania archeologiczne.

Badania rozpoczęte w grudniu 2019 roku objęły wyznaczony teren dawnego obozu i kontynuowane były w styczniu 2020 roku. Pomiary wykonano przy użyciu skanowania laserowego LiDAR i skanowania laserowego naziemnego 3D, następnie zespół archeologów przeanalizował i zinterpretował pozyskane informacje. Z opisu, który otrzymaliśmy w połowie marca, wynika wiele ciekawych informacji.

W oparciu o pozyskane wyniki realizowane będą dalsze zadania projektowe; opracowana zostanie wizualizacja obozu w formie 3D, którą w przyszłości będzie można zobaczyć na stronie internetowej Fundacji. Wyniki badań będą również pomocne przy opracowywaniu tzw. stacji edukacyjnych, które zostaną rozmieszczone na terenie byłego obozu.

Informacje uzyskane w trakcie badań znajdą się w folderze informacyjnym dot. byłego stalagu, który ukaże się w czterech wersjach językowych oraz wykorzystane zostaną w dydaktycznym przewodniku dla nauczycieli, którego publikację planujemy.