Wirtualny spacer po Centrum i jego otoczeniu

Wirtualny spacer po Centrum i jego otoczeniu

Wirtualny spacer po Centrum i jego otoczeniu

Obóz jeniecki Stalag VIIIA, usytuowany w dawnym Görlitz Moys, a dzisiejszych Koźlicach k. Zgorzelca, zbudowany został na przełomie 1939 i 1940 roku przez wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r. żołnierzy Wojska Polskiego.

W latach 1940–1945 jeńcami obozu było ok. 120 tysięcy żołnierzy wszystkich armii walczących z III Rzeszą. Obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej 8 maja 1945. Niestety, nie wszystkim jeńcom udało się doczekać wyzwolenia z powodu tragicznych warunków, które panowały w obozie. Na znajdującym się na terenie byłego stalagu cmentarzu, w masowych grobach, pozostało na zawsze ok. 10 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Również na cmentarzu w samym Zgorzelcu znajdują się groby jenieckie.

Pamięć o historii obozu i tragicznych losach jeńców przechodziła przez różne etapy. W czasach PRL, w połowie lat 70., staraniem byłych jeńców belgijskich i francuskich postawiono obelisk, przed którym przez jakiś czas odbywały się uroczystości związane z zakończeniem II wojny światowej. Decyzja o przeniesieniu centralnych uroczystości pod pomnik Orła, obok cmentarza żołnierzy II Armii WP w centrum Zgorzelca, spowodowała, że zarówno obelisk w stalagu, jak i historia obozu popadały stopniowo w zapomnienie. Dopiero lata 2004 i 2005 zaczęły przywracać pamięć o tym miejscu. W roku 2015, staraniem polskich samorządów i niemieckich partnerów, wybudowane zostało ze środków unijnych Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, gdzie znajdziecie Państwo m.in. wystawę poświęconą historii stalagu.

Zapraszamy więc do odwiedzenia naszej strony internetowej pod adresem www.fpek.pl. Wirtualny spacer po Centrum i jego otoczeniu pozwoli Państwu zapoznać się lepiej z tym miejscem pamięci narodowej.
Wirtualny spacer dostępny na stronie www.fpek.pl w zakładce CENTRUM.