„Na straży pamięci. Stalag VIII A”

„Na straży pamięci. Stalag VIII A”

„Na straży pamięci. Stalag VIII A”

Ścieżka Pamięci na terenie bylego obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz (obecnie teren znajduje się w Zgorzelcu) została wzbogacona o pięć kolejnych tablic. Poświęcone są one Żydom, polskim żołnierzom kampanii 1939 roku, jeńcom narodowości ukraińskiej –  żołnierzom Armii Czerwonej – jeńcom jugosłowiańskim, jak również indywidualnym losom dwóch jeńców – Słowaka Rudolfa Lackovicia i polskiego Żyda Maxa Bekera.

Kolejne pięć tablic wzbogaciło wystawę poświęconą Polakom, jeńcom stalagu. Tablice te zawierają informacje, które udało się pozyskać w wyniku poszukiwań archiwalnych o grupie 217 Polaków, przywiezionych do Stalagu VIII A ze szpitala jenieckiego w Tangerhütte tuż przed zakończeniem II wojny światowej, w kwietniu 1945 r. Ciekawym dla mieszkańców Zgorzelca odkryciem może być fakt, że część z nich po wyzwoleniu obozu osiedliła się w Zgorzelcu i tworzyła polską administrację miasta. Jest to niezwykle ważna informacja wspierająca proces upamiętniania tego miejsca przez mieszkańców regionu.

Fot. Fundacja

Nazwa zadania: „Na straży pamięci. Stalag VIII A”

Wartość dofinansowania z MKiDN – 144.000,00 złotych

Całkowity koszt zadania – 180.000,00 złotych

Okres realizacji zadania – 1.04.2024 r. – 31.12.2024 r.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.