XV Seminarium polskich muzeów martyrologicznych
Sztutowo, 4-5 września 2024 r.
FORUM PAMIĘCI
Kolejne niezwykle ważne wydarzenie, w którym uczestniczyła Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura to XV Seminarium polskich muzeów martyrologicznych, które odbyło się w dniach 4–5 września 2024 r. w Sztutowie.
Jak pisali organizatorzy seminarium, czyli Muzeum Stutthof oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Forum Pamięci to spotkanie polskich pracowników muzeów martyrologicznych, to prezentacja tego, co ciekawe, nowe i warte omówienia a także to okazja do zaprezentowania historii i tradycji regionu.
W Forum uczestniczyły: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum KL Stutthof, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Treblinka, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych Łambinowice/Opole, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Polaków ratujących Żydów, Muzeum Ulmów, Muzeum KL w Płaszowie, Muzeum Katyńskie, Muzeum Warszawy – Izba Pamięci, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała Magdalena Erdman, naczelnik Wydziału ds. Miejsc Pamięci Narodowej w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci.
Do Sztutowa została zaproszona również Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura, której prezes przedstawiła projekt rekonstrukcji obozowego baraku i utworzenia w nim regionalnego muzeum poświęconego pamięci o byłym obozie jenieckim Stalag VIII A i skutkach wojny dla tego regionu.
Wymieniłam Państwu muzea, które w Polsce zajmują się pamięcią o wojnie. Nazwy i lokalizacje uczestniczących w Forum instytucji muzealnych tworzą mapę miejsc, którymi opiekuje się państwo polskie w celu zachowania pamięci o II wojnie światowej i uczczenia oraz upamiętnienia jej ofiar.
W tych muzeach pracują historycy, archiwiści, naukowcy, edukatorzy. Tworzą oni nowoczesne przestrzenie pamięci, w których edukowane są tysiące młodzieży polskiej i z innych krajów. Te miejsca otoczone są szacunkiem, tysiące turystów polskich i z innych krajów zapoznają się z polską kulturą pamięci o polityce eksterminacji prowadzonej przez III Rzeszę oraz jej ofiarach.
To były niezwykle ważne dwa dni dla mojej pracy w Zgorzelcu. Umocniły mnie w celowości działań na rzecz pamięci tutaj, na pograniczu polsko- saksońskim.
Chciałabym jeszcze raz podziękować organizatorom za zaproszenie do udziału w tak niezwykle ważnym wydarzeniu, za możliwość obcowania i rozmów z wybitnymi polskimi muzealnikami i edukatorami. Swoje podziękowania składam na ręce organizatorów Forum – dyrektora Muzeum w Sztutowie Piotra Tarnowskiego i dra Piotra M.A. Cywińskiego, dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dziękuję także dr Violetcie Rezler-Wasielewskiej, która zarekomendowała Fundację organizatorom Forum.