Rewitalizacja cmentarza jenieckiego w Zgorzelcu
Na znajdującym się na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz cmentarzu, na którym spoczywają szczątki jeńców wojennych tego obozu, rozpoczęły się prace rewitalizacyjne. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego i środków finansowych Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura zostaną wykonane nowe nasadzenia, ustawione dodatkowe donice betonowe, a istniejące gazony oraz krawężniki zostaną naprawione i wyczyszczone. Przewidziana jest także renowacja głazu-pomnika upamiętniającego zmarłych jeńców Armii Czerwonej.
Dlaczego Fundacja opiekuje się tym cmentarzem? Nie sposób upamiętniać istnienie tego obozu, tragedii jego jeńców nie otaczając pamięcią tych, którzy zostali tu, w tej obecnie zgorzeleckiej ziemi, na zawsze. Około 10-12 tysięcy ofiar nazistowskiego terroru zmarło z niedożywienia, chorób, wycieńczenia, ludzi poniżanych i pozbawianych godności należącej się każdemu człowiekowi. Kim byli, jakiej narodowości, jakiego wyznania? Nie mamy dokładnych danych, ale na pewno pochodzili z różnych terenów byłego imperium Związku Radzieckiego. Z pewnością byli wśród nich również Polacy, wcieleni do Armii Czerwonej po aneksji wschodnich terenów II Rzeczpospolitej.
Pamiętajmy o nich, otaczajmy to szczególne miejsce czcią i szacunkiem.
Nazwa zadania: „Rewitalizacja cmentarza jeńców wojennych z okresu II wojny światowej – II etap”.
Wartość dofinansowania z MKiDN – 47.200,00 złotych
Całkowity koszt zadania – 59.000,00 złotych
Okres realizacji zadania – 1.04.2024 r. – 31.12.2024 r.
Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Fot. FPEK