Z serii (NIE) Pamięć, czyli kolejne doświadczenia Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura

Z serii (NIE) Pamięć, czyli kolejne doświadczenia Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura

Z serii (NIE) Pamięć, czyli kolejne doświadczenia Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura

Przełom sierpnia i września br. był niezwykle ciekawy i inspirujący dla Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura.

W dniach 29–30 sierpnia odbyła się w Muzeum Kleinenbremen w Porta Westfalica niemiecko-polska konferencja „Jedna historia- dwie perspektywy?”

Dotyczyła ona tematów związanych z jeniectwem, pracą przymusową i kulturą pamięci w Polsce i w Niemczech. Referaty poświęcone były polskim jeńcom wojennym w niemieckich obozach w Niemczech i na okupowanych w czasie II wojny światowej terenach Polski, jak również przepisom, możliwościom prawnym etc, regulującym możliwości opieki nad byłymi obozami i grobami.

Konferencja została zorganizowana ze strony niemieckiej przez Muzeum Kleinenbremen, reprezentowane przez dr Tanję Hasselberg oraz Miejsce Pamięci Stalag 326 (VI K) Senne pod kierunkiem Oliviera Nickela, natomiast organizatorem ze strony polskiej było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach /Opolu, którego zespołowi przewodniczyła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor jednostki.

W delegacji polskiej uczestniczyli: Magdalena Erdman z MKiDN, Adam Siwek z IPN, dr Jan Daniluk z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Renata Kobylarz-Buła i dr Piotr Stanek z Łambinowic oraz Kinga Hartmann-Wóycicka, Miejsce Pamięci Stalag VIII A ze Zgorzelca.

To były niezwykle intensywne dwa dni. Ogromna ilość informacji i doświadczeń, którą zaprezentowali wszyscy paneliści z obu stron, wykazała jednoznacznie wagę i znaczenie problemu kultury pamięci o polskich żołnierzach – jeńcach II wojny światowej.

Wśród prelegentów niemieckich wystąpili przedstawiciele instytucji państwowych, jak np. Giora Zwilling z Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich w Archiwum Arolsen, Stefan Schmidt, reprezentujący Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi, Thomas Lange, współpracownik naukowy oraz honorowy dyrektor zarządzający w Miejscu Pamięci i Dokumentacji Obozu Koncentracyjnego Porta Westfalia e.V i wielu innych.

Szczególnie poruszający był wykład dr.Dietera Lenzena, poświęcony tragicznemu losowi polskich podchorążych, którym, decyzją polskiego generała, odebrano status oficerów i skierowano do obozów pracy w Emslandzie.

Prezes Fundacji Pamięć Edukacja Kultura Kinga Hartmann-Wóycicka została zaproszona do panelu podsumowującego, w którym wspólnie podjęto decyzję o kontynuacji takich spotkań i dalszej współpracy służącej badaniom i opiece nad miejscami po byłych obozach. W roku 2025 lub 2026 takie spotkanie z niemieckimi partnerami odbędzie się po stronie polskiej, w Łambinowicach.

Pozostaje podziękować organizatorom za możliwość uczestniczenia w dyskusjach w tak znakomitym eksperckim gronie i włączenia Miejsca Pamięci Stalag VIII A Görlitz do współpracy.

                                                                                     Autor: Kinga Hartmann-Wóycicka

  Fot. CMJW                                                                                   

Fot. J. Daniluk

Fot. P. Stanek

Fot. P. Stanek