
MIEJSCA PAMIĘCI: Potrzeby i wyzwania
Czym są miejsca pamięci? Mijamy je codziennie. Mogą przybierać różne formy: obejmują zarówno zinstytucjonalizowane muzea – Pomniki Zagłady, jak również rozproszone po całym kraju tablice, głazy pamiątkowe, pomniki, groby miejsca walk i męczeństwa czy inne upamiętnienia. Wiele z nich jest umiejscowionych w przestrzeni publicznej, dostępnej dla wszystkich. Jak oddziałują na nas, na otoczenie, na lokalne społeczności? Jak o nie dbać?
Seminarium otworzyła tymi właśnie słowami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska.
Funkcjonowanie, ochrona i zachowywanie tych obiektów dla przyszłych pokoleń – to zagadnienia z pogranicza wielu dziedzin, które były tematem seminarium „Miejsca Pamięci: potrzeby i wyzwania” zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Uniwersytet SWPS, które odbyło się 18 czerwca b.r. w Warszawie, w siedzibie Uniwersytetu SWPS.
Udział w nim wzięli przedstawiciele miejsc pamięci z całego kraju, samorządowcy, naukowcy, urzędnicy odpowiedzialni za ten obszar pracy w MKiDN, studenci.
Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie, w którym na temat znaczenia miejsc pamięci i wsparcia dla nich przez lokalne samorządy wypowiadali się również praktycy, czyli samorządowcy.
Spotkanie wykazało, że podjęty temat jest dla NGO-sów, które w wielu przypadkach są faktycznymi opiekunami miejsc pamięci, problemem priorytetowym i w związku z tym należy podjąć prace nad nowymi ustaleniami regulującymi te sytuacje i chroniącymi zaangażowane podmioty.
Seminarium zostało przygotowane ze strony Ministerstwa przez Magdalenę Erdman, naczelnik Wydziału Miejsc Pamięci Narodowej i zespół, którym kieruje, Uniwersytet SWPS natomiast reprezentował dr hab. Adam Szpaderski, prof. Uniwersytetu SWPS.
Ze strony Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura w obradach udział wzięli Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes Fundacji, oraz członek Rady Fundacji, dr Marek Wolanin.

