Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na godzinę stało się kościołem

Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na godzinę stało się kościołem

Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na godzinę stało się kościołem

Msza transmitowana przez radio upamiętnia zakończenie II wojny światowej

https://www.mdr.de/kultur/videos-und-audios/audio-radio/audio-katholischer-gottesdienst-goerlitz-zgorcelec100.html

Zgorzelec/Görlitz. W Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A po raz pierwszy w tę niedzielę odprawiono nabożeństwo katolickie. Msza św. upamiętniała zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie obozu 78 lat temu. W porozumieniu z biskupem legnickim Andrzejem Siemieniewskim proboszcz kapituły katedralnej z Görlitz dr Alfred Hoffmann zorganizował uroczystość, w której wzięło udział około 80 chrześcijan z Europejskiego Miasta Görlitz-Zgorzelec.

Ksiądz Hoffmann przypomniał w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura o winach Niemców w czasie II wojny światowej. I zwrócił uwagę na wojnę Rosji z Ukrainą, która znów powoduje wielkie cierpienia. W kazaniu ksiądz proboszcz diecezji Görlitz odniósł się z uznaniem do wspólnej pracy Polaków i Niemców w miejscu pamięci w polskim przygranicznym mieście Zgorzelec. Pamięć o 120 tys. jeńców wojennych jest ważną podstawą pojednania. Hoffmann wyraźnie podkreślił odwagę polskich biskupów, którzy na zakończenie Soboru Watykańskiego II w 1965 roku w liście do biskupów niemieckich podjęli inicjatywę przebaczenia i pojednania.

Nabożeństwo było bezpośrednio transmitowane przez Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) w radiu MDR Kultur.

Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura jest zarządzane  przez polską fundację o tej samej nazwie i prowadzone wspólnie z niemieckim stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen. Centrum, sfinansowane głównie z funduszy europejskich w ramach programu INTERREG, zostało otwarte w styczniu 2015 roku. W szczególny sposób upamiętnia ono francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena, który był jeńcem Stalagu VIII A i 15 stycznia 1941 r. dokonał tu prawykonania swojego słynnego „Kwartetu na koniec czasu”.