DOKUMENTALNY PERFORMANS „STREFA KONTAKTU”

DOKUMENTALNY PERFORMANS „STREFA KONTAKTU”

DOKUMENTALNY PERFORMANS „STREFA KONTAKTU”

STREFA KONTAKTU/ KONTAKTZONE/ ZÓNA KONTAKTU

Dokumentalny performans o życiu codziennym na czesko-niemiecko-polskim pograniczu.

Gdzie: Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu

Kiedy: 25.09.2022, godz. 19:00

Bilety: do nabycia przed koncertem

Praga/Bohatice (26.08.2022) – Ograniczyć się, odgrodzić, znieść granice? Co to oznacza dla dzisiejszego współżycia na granicy? Jak granice wpływają na życie codzienne i próby współpracy między ludźmi z sąsiednich krajów? A co to ma wspólnego z naszą historią?

Tymi pytaniami zajmuje się Zóna kontaktu/ Strefa kontaktu, dokumentalny projekt czeskiego duetu artystycznego VerRich, oparty między innymi na wypowiedziach mieszkańców polskiej części Zgorzelca, Żytawi, Bogatyni i innych przygranicznych miast i wsi. Spektakl z polskimi i niemieckimi napisami, łączący teatr na żywo z instalacją audio, spacer partycypacyjny, zbiorową medytację i film, zostanie zaprezentowany 24.09.2022 w Pałacu Gorzanów w Kłodzku oraz 25.09.2022 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu. Drugie miejsce prezentacji ma szczególne znaczenie, ponieważ spektakl bezpośrednio tematyzuje zgorzelecki okres Oliviera Messiaena i innych jeńców wojennych.

Granica czesko-niemiecko-polska jest strefą kontaktu z różnych punktów widzenia i pod różnymi względami. Podczas spektaklu na pierwszy plan wysuwa się ten region, w którym jego mieszkańcy są „tak blisko jako sąsiedzi”. Niemniej granice nieustannie kształtują tu codzienne życie. Wydarzenia XX wieku, wojny, przesunięcia granic i ruchy ludności, różne państwowe systemy polityczne i stereotypy funkcjonują do dziś. Tworzą wyjątkową przestrzeń kulturową, w której jednocześnie rządzi bliskość i odległość.

„Nie jest to tu łatwe, bo wciąż istnieją tu niewidzialne granice”.

W kalejdoskopie różnych głosów stare i nowe granice mieszają się, znikaj i pojawiają się na nowo. Wszystkie te zmiany nakładają się na siebie i mają wpływ na to, jak ludzie żyją razem i obok siebie w strefie przygranicznej. Rozmawiamy o spotkaniach i doświadczeniach na pograniczu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

„To znaczy, granice są jeszcze widoczne jako znaki przygraniczne, ale ja już ich nie czuję”.

Wieczór z czesko-niemieckiem spektaklem teatralnym łączy naukową i artystyczną perspektywę. Projekt badawczy „Strefy kontaktu. Praktyki kulturowe na pograniczu czesko-niemiecko-polskim”, realizowany przez drezdeński Instytut Historii i Antropologii Kulturowej w Dreźnie, ożywa w koncepcji artystycznej duetu VerRich i ich współpracy z innymi artystami. Teatr, spektakl, muzyka, taniec, rytuał i wizualizacje, w połączeniu z perspektywą kulturową, oferują reprezentatywny wybór wywiadów z aktorami współczesnego pogranicza.

Serdecznie zapraszamy do Strefy kontaktu na obchody nowo wprowadzonego święta „Wspólnego Środka”, w którym możecie aktywnie uczestniczyć jako nasi goście. Zabierzemy Cię ze sobą w podróż, w której pokażemy Ci granice z różnych perspektyw – a może wspólnie je przekroczymy..

Spektakl jest wielojęzyczny, w większości po czesku z niemieckimi i polskimi napisami.

Koncepcja, scenariusz, dramaturgia, reżyseria: VerRich – Veronika Kyrianová i Richard Němec

Profesjonalna współpraca: Ira Spieker i Katharina Schuchardt

Projekt wizualny i grafika: Alesya Yakubouskaya

Muzyka i projekt dźwięku: Xïola Yin

Choreografia: Alica Minar

Tłumaczenie i napisy: Veronika Kyrianová (CZ), Hana Grafová (DE) i Magda Jiřička Stojowska (PL)

Grają i występują: Ctirad Götz, Tereza Konrádová, Veronika Kyrianová, Václav Marhold, Hana Müllerová, Richard Němec & Artur Konrád

Osoba kontaktowa, aby uzyskać więcej informacji:

Veronika Kyrianová, tel. +420723703019, mail: goglmoglproduktion@gmail.com

Projekt jest wynikiem transgranicznej współpracy Instytutu Historii Saksonii i Antropologii Kulturowej (Drezno), platformy Hraničář Public Hall (Ústí n. L.) i GOGLMOGL produktion (Bohatice, Česká Lípa).

Projekt został objęty wsparciem Czech-German Future Fund, Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Schroubek Fund for Eastern Europe, Sanddorf Stiftung, New Network, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, EEA i Norway Grants 2014-2021 oraz Miasta Pragi, Teatru X10 i Campus Hybernská.

Źródło: VerRich & GOGLMOGL produktion