Odejście pana Kazimierza Janika napełniło nas żalem i smutkiem

Odejście pana Kazimierza Janika napełniło nas żalem i smutkiem

Odejście pana Kazimierza Janika napełniło nas żalem i smutkiem

Postać Wójta Kazimierza Janika jest na zawsze związana z powstaniem na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIIIA Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.

Kazimierz Janik był tym samorządowcem, który zdecydował o tym, że tCentrum powstało i służy społeczeństwu po obydwu stronach granicy, czyli Zgorzelcowi i Görlitz, jako miejsce spotkań, szkoleń, warsztatów, a przede wszystkim jako miejsce, które pielęgnuje pamięć o byłych jeńcach, 120 tysiącach żołnierzy wszystkich armii walczących z niemiecką III Rzeszą.

Nie uczestniczyłam w poszczególnych etapach opracowywania projektu, jak i jego realizacji. Jednak nazwisko Kazimierza Janika znane mi było doskonale, pojawiało się nieustannie we wszelkich społecznych dyskusjach związanych z tym miejscem.

Po objęciu funkcji prezesa Fundacji i osoby kierującej Centrum miałam kilkakrotnie okazję i przyjemność rozmawiać z Kazimierzem Janikiem. Były to dobre rozmowy na tematy dotyczące możliwości i zasad pracy Centrum. Szukaliśmy w nich rozwiązań i formułowaliśmy plany na przyszłość.

Odczuwam głęboki smutek na myśl, że ta współpraca już nigdy nie będzie kontynuowana, że nigdy już Pan nie odwiedzi Centrum, aby przy małej kawie omówić rzeczy dla nas i naszej społeczności ważne, aby sprawnie i szybko rozwiązać jakiś problem.

W imieniu Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura dziękuję Panu za przychylność i opiekę nad tym nowatorskim projektem. Dziękuję Panu za strategiczne myślenie w ocenie potrzeb tego regionu, za odwagę w podejmowaniu działań, którym nie zawsze towarzyszy pełne poparcie i zrozumienie.

Osobiście dziękuję Panu za bezkompromisowość, dowcip, decyzyjność. Takim zachowam Pana w mojej pamięci.

Z wyrazami współczucia dla rodziny Zmarłego

Kinga Hartmann-Wóycicka

Prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura